Avatar foto Door Josine Droogendijk
Nederlandse prinsessen 05 feb 33 reacties

Zo mooi was prinses Irene in de jaren zestig

In de jaren zestig was prinses Irene een heus stijlicoon. Met grootste galajurken en dito kapsels bracht ze menig meisjesdroom tot leven. Hoogste tijd om haar stijl uit die tijd eens onder de loep te leggen.

In de jaren vijftig is prinses Irene fashionwise nog een kopie van haar moeder. Haar kast hangt vol met keurige mevrouwenkleding van Lien Bergé-Farwick, de favoriete couturier van koningin Juliana. De elegante stijl komt pas in beeld in 1964, als Irene haar vleugels uitslaat en de Spaanse en Franse mode ontdekt. Vooral tijdens gala’s is ze de onbetwiste belle van het bal.

Prinses Irene jurk
Nationaal Archief

Op haar trouwdag draagt de prinses een japon met historisch familiekant. Het ontwerp met een korte, losse top over een gerende jurk komt uit de koker van de Fransman Pierre Balmain.

Prinses Irene Pierre Balmain

Voor zover ik nu kan zien, ontstaat de sleep vanuit de schoudernaden van de bolero. Op de rug van de prinses zie ik namelijk een losse strook kant en die is niet van de (tule) sluier. Ook denk ik de bevestiging van de watteausleep te zien bij de schouder.

Prinses Irene trouwjurk watteau

De hoge kapsels die in de jaren zestig helemaal bon ton zijn, zien we ook terug bij de prinses.

Soms zijn het hele bouwwerken.

Mantelpakken met knopen zijn in de jaren zestig ook erg in trek, met dank aan Jackie Kennedy. Irene doet mee aan de trend.

Op de vooravond van het huwelijk van Beatrix en Claus draagt ze ook weer een oogstrelende japon.

Galajurk prinses Irene diadeem

De jurken waar ze in de jaren zestig veel lof mee oogt, zijn vaak gemaakt van effen zijde. Bij de taille of de kraag zijn de creaties versierd met rijk borduurwerk. Dit bordeauxrode ontwerp, gedragen op de trouwdag van Beatrix en Claus, is van de hand van de Spaanse ontwerper Manuel Pertegaz.

Manuel Pertegaz prinses Irene

Mode prinses Irene 1967

Op de vooravond van de trouwdag van Pieter en Magriet valt de keuze op een jurk met gekruiste halterkraag.

Bij het rokgedeelte is de jurk voorzien van veren.

Prinses Irene veren

De dag erna draagt Irene een blauwe japon met een hippe Balaclava-muts van bont.

Prinses Irene Balaclava bont

Een kort jasje met knopen, een rechte rok en een chic dophoedje: ook bij de doop van prins Willem-Alexander gaat Irene à la Jackie gekleed. Let ook even op de toffe tas. Hebben, hebben, hebben!

Prinses Irene Jackie Kennedy

Typisch jaren zestig: knopen en hoge kapsels

In 1968 blijven knopen een prominente rol spelen bij de garderobe van Irene, evenals de volumineuze kapsels.

Irene knopen kapsel

In de jaren zestig worden kapsels vaak voorzien van een perfect matchende haarband, Irene doet ook mee aan de trend.

Prinses Irene haarband
Volgen
Laat het mij weten wanneer er
33 Commentaren
Nieuwste
Oudste
Inline Feedbacks
View all comments

Heerlijk, die blik terug. Irene zorgde voor aardig wat frisse wind bij de Oranjes: niet alleen glamour, maar ook door keuzes die zij maakte met haar geloof en huwelijk. Ze had zowaar koningin van Spanje kunnen worden, was haar ex-man toch een gedegen concurrent van Juan Carlos in de aanloop naar de monarchie. Kom maar door met de seventies, Josine! Zin in!

Prachtige mode en kapsels. Wauw! Irene vind ik nog steeds een heel charmante vrouw.

Wat een prachtige vrouw! En wat heerlijk om die mooie kled8ng van toen te zien. De jurk die ze draagt op de vooravond van het huwelijk van Pieter en Margriet kan Máxima of 1 van de prinsessen zo weer herdragen. Zou sowieso leuk zijn als er meer vintage uit het archief gedragen wordt. Er is volgens mij zoveel mooi!
Mijn moeder droeg in 1965 een bruidsjurk die geïnspireerd was op die van Irene ook met een bolero Als kind vond ik hem niet heel bijzonder, maar nu waardeer ik die modestijl steeds meer

Heel erg leuk om die oude foto’s weer te zien en dat beeld uit die tijd. Het valt me nu op dat het bekende standaardkapsel van Koningin Beatrix wel een blijvertje uit de jaren zestig lijkt te zijn: toen bedacht of aangemeten en zo verder voor altijd gehouden.

Ik kan mij herinneren dat mijn tante in de jaren ‘70 een boekje had in haar boekenkast en daarin stonden enkelt foto’s in van Prinses Irene. 1 foto is mij altijd bijgebleven en daar zat ze op een stoel met een schitterende knalroze lange avondjurk, het haar zoals Sissi (Romy Schneider) en schitterende tiara, en juwelen om. Zoiets aparts en mooi het was gewoon on-Nederlands. Maar ik vind dat Irene altijd in mooie en chique kleding loopt. Ook bij de inhuldiging van Alexander. Ze is wat dat betreft echt de «ster» van de 4 dochters, hoewel Margriet ook aardig in de buurt kwam/komt.

Dit is nog eens Mode met een hoofdletter M. Laatst las ik ergens dat de mode van tegenwoordig een slap aftreksel is van wat mode kan zijn. Als je deze foto’s ziet, begrijp je die opmerking direct of dit nu je smaak is of niet. De kwaliteit straalt er vanaf en alles is tot in de puntjes verzorgd. We hebben meer middelen dan ooit tegenwoordig om er zogenaamd goed uit te zien, maar helaas vind ik dat in het straatbeeld niet zichtbaar en ook bij veel royals niet. Geef mij maar deze beelden!

Wat het huidige straatbeeld betreft vind ik de verloedering ook vreselijk, maar juist in de jaren 60 begon deze omkeer; na de strakke pakjes kwamen de korte rokken en uiteindelijk de hippie beweging. Dat gold toen hoofdzaklijk voor de jonge generatie en ook niet voor de upper class, maar die verandering deed definitief zijn entree.

Ook ik ben het helemaal eens met Linda (vaker trouwens) ! De mooie Prinses Irene is steeds een toonbeeld van verfijnde smaak geweest. Ze droeg ook vaak heel chique (al dan niet lange) handschoenen, zoals bij haar fraaie gekruiste-halterkraagjurk.

Helemaal eens met jou Linda! Zo jammer dat deze mooie v8ntqge kleding niet gedragen wordt. Zou qua ontwerp en kwaliteit zo kunnen.

Eens met je! En inderdaad bij veel royals niet zichtbaar, maar overduidelijk bij eentje wel, die kwaliteit hoog in haar vaandel heeft staan en er duidelijk over nadenkt wat bij welke gelegenheid aan te trekken in mooie kwaliteiten stof en afwerking, prinses Catherine. Ook al is het je smaak niet de kwaliteit straalt er bij haar vanaf.

En Charlene , die draagt ook prachtige ontwerpen in hele mooie stoffen.
Ook al hebben we het dan over andere prijzen, beter iets moois en goeds kopen en gewoon wat vaker dragen , iets wat zo mooi is wil je toch dragen en niet in de kast laten hangen ?

Zo is het 👍😉

Volkomen mee eens Linda!
Je hebt precies verwoord wat ik ook zo vaak denk als ik om mij heen kijk!

Zooooo met je eens, hier spat kwaliteit en perfecte pasvorm vanaf, en dat is idd. iets wat tegenwoordig vaak gemist word.
En ook dat maakt mode, het is niet alleen het ontwerp, maar het geheel wat een outfit maakt of breekt.
Ik denk dat er tegenwoordig te weinig tijd wordt vrijgemaakt voor de pas sessie,s, het uitzoeken van materiaal en accessoires.
En dan heb ik het nog geen eens over de kapper.😉

Enig, wat een leuke mode was het toen. Ik heb een stapel patroonbladen uit die tijd (Marion, Madeleine, Burda) uit die tijd, gewoon voor de heb. Al die modelletjes, té leuk. Het haltermodel kan nu nog goed. Ik vind dat Margarita wel veel op haar lijkt. Dank voor deze leuke blog!

De Burda😍 sweet memories.
Ik meen dat de Burda Internationaal 2x per jaar uit kwam. Daar zaten ook een paar patroonbladen in, maar vooral de nieuwe mode van dat seizoen. Ik was er dol op!
Goede mode reportages met gedegen uitleg en goede foto’s.
In die tijd ook de Duitse modejournaliste Antonia Hilke op tv, die met een aantal snelle schetsen de essentie van de nieuwe ontwerpen van de modegrootheden uitlegde. Hulde aan die vrouw🙏🏻

Leuke blog! Ik zit ook te genieten bij het zien van die prachtige, volumineuze kapsels, wow!

Nou Josine, als ik dit blog bekijk en de reacties lees zijn er hier heel wat meer spinnende poezen die genieten van de stijl van prinses Irene!😉
Ik snor mijn partijtje ook mee hoor!
Wat een prachtige opgestoken kapsels!
Kunstwerken, en wat komen de tiara’s daar prachtig in uit!
Mooi, behalve het kapsel wat hoog boven de roze galajapon uittorent….dat doet mij aan de pruikentijd denken.
De kleding ook zo stijlvol en verzorgd!
Nog even wegdromen….💤💤💤

Wat is er veel moois te zien. Ik was nog heel jong in deze periode. Ik herinner me het nog goed. De dames in de modezaak , waar mijn moeder kwam, hadden ook allemaal van dat prachtig opgestoken haar. En ohhh, zo’n muts had ik ook, alleen met een bandje onder mijn kin.
Ik vond haar zo’n deftige dame.
‘Iets van dat decorum’ van die tijd, zou ik heden ten dage best terug willen zien.

Hele leuke blog dit! Ik kijk m’n ogen uit… wat is Irene mooi en glamorous. En wat staan de diademen mooi in het hoge haar. Genieten!

Fantastisch!! Mijn favoriete tijd qua stijl! Ik kan blijven kijken en genieten! Op die laatste foto, dat schattige kindje vooraan, is dat Willem-Alexander?

Klopt!

Dank je 🙏

Ze was niet alleen mooi. Dat is ze nog steeds. Ze heeft haar mooie figuur behouden zelfs na 4 kinderen. Ze is nog steeds stijlvol gekleed. Ik vind op 2 dingen na alles heel mooi. Sowieso heeft de jaren 60 mode heel goed de tand des tijds doorstaan. Mooie trouwjurk, en de jurken rondom Beatrix trouwdag zijn ook prachtig. De gekruiste banden jurk vind ik persoonlijk het mooist. De enige missers vind ik persoonlijk de balaclava muts.. al moet ik zeggen dat ze er ook wel weer mee wegkomt. Wat ik echt lelijk vind is die zalmroze avond jurk met bolero en dat te hoog opgestoken haar, met een slagroomtaart bij elkaar. Maar ach wat is nu 1 misser naast zoveel moois. Ik heb wel meer dan 1 misser gehad 🫣😁

Irene is nog steeds mooi en goed gekleed. Helaas niet meer zo glamoureus. De gekruiste halter is ook mijn favoriet. Het is bijzonder als je dat qua figuur kunt hebben. De baklava muts! Ja, zo groot en donzig had ik hem destijds ook graag willen hebben. Voor mij werd het een wollen, platter exemplaar. Maar goed, ik had er een, deed mee. 14 -15 was ik toen.

Wat leuk om hiermee verder te gaan.
Ik denk wel dat ik de mode van de jaren 50 en 60 stijlvoller vind dan de jaren 70.
Maar ik laat me verrassen, wie weet wat voor pareltjes je ons laat zien .😍

Die kapsels: soms is het gewoon echt té🤣 Het kapsel bij die rose galajapon bijv. gewoon bijna potsierlijk.
Gewoon mooi opgestoken, of getoupeerd en los vind ik wel mooi.
Zie het nog voor me in mijn jeugd: “haar op zolder” noemde men dat toen. Hilarisch en waar haalde ze de tijd vandaan? Sliepen met haarnetje en krulspelden in en waren dolblij met een Carmen krulset, versteviger en haarlak
Kleding vind ik over het algemeen wel echt mooi. De galajapon met gekruiste banden vind ik schitterend, al vind ik de veren iets té.
De Jackie K. pakjes zijn gewoon tijdloos.
De Balaclava-muts van bont; zoiets had mijn moeder ook. Niet te doen🫣😂😂

Wat heerlijk! Als ik foto’s van mijn moeder kijk uit die tijd zie ik dezelfde mode en haardracht. Ik heb dat altijd zo mooi gevonden

Dit is zoooo genieten, wat een fantastische mode en wat een charmante prinses was en is het toch.
Ik weet nog dat ik met Koninginnedag altijd het eerste keek wat Irene aanhad, zij was een echte modeprinses , en wist ons altijd te verrassen, maar ook haar kapsels waren altijd zo verzorgd en nooit saai.
Super leuk om hier een blog van te maken, dank jullie wel .

😉😂

Totally in love met de jurk met gekruiste banden en verenrand. Het gele pakje is ook snoezig. En die overdaad aan juwelen hier en daar. Zwijmel zwijmel.